PVC

Synteticky vyrobená podlahová krytina PVC (polyvinylchlorid) je často nesprávně označovaná jako „lino“. PVC podlahoviny se dělí na homogenní a heterogenní. Homogenní PVC je vyrobeno z jedné, většinou 2 mm silné vrstvy, probarvené v celé tloušťce. Trh nabízí několik variant designů, např. jednobarevný, mramorovaný nebo s různými vzorci.

Heterogenní PVC se skládá ze dvou či více vrstev. Spodní vrstvu tvoří podložka, na ní je fotomateriál a svrchní průsvitná vrstva je nášlapná. Čím je nášlapná plocha vyšší, tím je PVC kvalitnější a déle vydrží. Viditelnou částí PVC je fototapeta nebo potisk. Díky tomu si můžeme vybírat ze široké škály vzorů různých přírodních materiálů, jako jsou dřevo, kámen, dlažba i kovy. Heterogenní PVC může také být měkčené nebo tvrzené. K využití v obytných prostorách je určeno především měkčené.

Podlahoviny PVC se vyrábějí v rolích širokých 2, 3, 4 až 5 metrů. V členitých prostorech se dnes bytová PVC už nespojují klasickým svařováním (až na pár výjimek) jako dříve, ale spojováním za studena (tzv. studený svár). Jedná se o to, že PVC jsou za studena sleptány chemicky, takže ve spoji není žádný třetí materiál, kazící dekor a jeho viditelnost.

Jednou z variant PVC krytin jsou vinylové podlahy. U podlah z měkčeného vinylu tvoří nosnou vrstvu skelné rouno, které zaručuje rozměrovou stálost krytiny. Na ně je nanesena vrstva PVC potištěná fotomotivem. Pro trvanlivost a odolnost proti otěru je na povrchu čirá nášlapná vrstva. Měkká rubová mechanická pěna zajišťuje kromě tepelné a zvukové izolace také tvarovou paměť materiálu. Vyrábí se ve čtvercových, obdélníkových nebo lamelových panelech a kromě dřeva vzhledově imituje sklo, keramickou a kamennou dlažbu. Některé vinylové podlahy mají protiskluzný povrch pro vlhké prostředí.


Aktuality


Z rodinných důvodů je činnost firmy na dobu neurčitou pozastavena. Děkujeme za pochopení.